Běžná instalace Ubuntu Mate mi zabrala 17,2 GB

Linuxová distribuce Ubuntu Mate má malý instalační ISO soubor, který zároveň můžete použít pro testování operačního systému bez potřeby cokoliv instalovat na pevný disk. Jakmile se ale rozhodnete pro jeho nasazení do ostrého provozu, je …

Linuxová distribuce Ubuntu Mate má malý instalační ISO soubor, který zároveň můžete použít pro testování operačního systému bez potřeby cokoliv instalovat na pevný disk. Jakmile se ale rozhodnete pro jeho nasazení do ostrého provozu, je potřeba dotáhnout řadu aktualizací a případně ovladače třetích stran, pokud chcete mít plnou podporu například grafické karty v linuxovém prostředí. Z několika jednotek GB se dostáváme na necelé 2 desítky a to není všechno.

ISO soubor 3,3 GB na 17,2 GB na disku

ISO soubor s instalací Ubuntu Mate verze 23.04 zabírá 3,3 GB. Minimální velikost flash disku pro instalaci je tedy 4 GB. Když jsem zvolil běžnou instalaci (defaultně přednastaveno), která zahrnuje kancelářský balík LibreOffice a další běžné nástroje + jsem přidal aktualizace a ovladače třetích stran, dostal jsem se na 17,2 GB.

Aktualizace jsou stažené, ale ne nainstalované

V rámci plné instalace se sice aktualizace stáhnou, ale nenainstalují, jak je vidět ve Správci aktualizací. Ještě tedy 418 MB aktualizací zabezpečení a několik MB ostatních aktualizací.

Bezpečnostní aktualizace se podle základního nastavení stahují a instalují samy, takže tomu dejme čas. Linux je bezpečným operačním systémem sám o sobě.

Každopádně jsem tím vyvrátil tvrzení, že Ubuntu Mate zabírá jen několik jednotek GB. To tvrdí vyhledávače i Bing Chat. Pokud bychom brali v potaz pouze linuxové jádro, tak ano, ale my musíme počítat s grafickým frontendem a dalšími programy, bez kterých bychom nedokázali využít potenciál uživatelsky přívětivého operačního systému.

Líbí se vám příspěvek? Zanechte komentář pro autora a ostatní

Napsat komentář