Fragmenty a sekání obrazu ve VirtualBoxu jsem vyřešil navýšením grafické paměti

Virtualizace pomocí nástroje VirtualBox nemusí vždy běžet přesně podle představ. Někdy se můžeme setkat s grafickými obtížemi, které znemožňují používání celého systému. Nemusí se však nutně jednat o problém nástroje nebo kompatibility. Může jít jen …

Virtualizace pomocí nástroje VirtualBox nemusí vždy běžet přesně podle představ. Někdy se můžeme setkat s grafickými obtížemi, které znemožňují používání celého systému. Nemusí se však nutně jednat o problém nástroje nebo kompatibility. Může jít jen o drobné nastavení.

Ubuntu základních 16 MB nedostačuje

Při vytváření virtuálního systému Ubuntu ve VirtualBoxu máte možnost nastavení velikost operační paměti, procento využití procesoru a počtu jader. Dále vymezení prostoru na disku, ale nenajdete zde možnost určení velikosti grafické paměti. Tuto možnost najdete až v záložce Nastavení, jakmile máte virtuální PC vytvořené. Klidně před instalací systému samotného.

Není proto divu, že je pro 64-bitový Linux defaultně nastavená nesmyslně malá grafická paměť, pouze 16 MB.

Když jsem nechal oněch 16 MB, live distribuce se načetla bez problémů. Instalace proběhla v pořádku také, ale jakmile jsem začal doplňovat a používat některé nedefaultní aplikace, obraz začal zlobit. Dokonce jsem se dostal do stavu nepoužitelnosti, kdy jsem musel celý systém natvrdo vypnout.

Je to holt daň za uživatelsky přívětivé grafické prostředí. Bez něj (pouze s příkazovým řádkem) asi jen těžko vytvoříte systém pro běžné uživatele, kteří jsou zvyklí na okna a klikání myší.

Doporučuju navýšit na 128 MB

Navýšením na maximální dostupnou hodnotu 128 MB jsem se zbavil problémů s obrazem a celkově s během systému. Nechápu, proč je defaultně nastavený limit 16 MB. Pro testování systému v příkazovém řádku v pořádku, ale pro běžný užitek?

V případě virtuální jednotky s Windows 11 se 128 MB nastaví automaticky. Windows je prostě žravý operační systém, a VirtualBox to ví.

Naštěstí se to dá velice snadno a za pár okamžiků změnit. Cesta k tomu je Nastavení => Obrazovka => Video paměť.

Doufám, že tato malá rada pomůže každému, kdo si chce nějaký operační systém vyzkoušet a osahat, než ho nasadí do ostrého užívání.

Líbí se vám příspěvek? Zanechte komentář pro autora a ostatní

Napsat komentář