Jak v lokální síti skenuju připojená zařízení

Chcete zjistit, kdo nebo co je připojeno k vaší domácí nebo firemní síti? Dozvíte se, jak snadno skenovat připojená zařízení v lokální síti pomocí jednoduchého freeware nástroje. Uvidíte konkrétní IP adresy, výrobce daného zařízení a …

Chcete zjistit, kdo nebo co je připojeno k vaší domácí nebo firemní síti? Dozvíte se, jak snadno skenovat připojená zařízení v lokální síti pomocí jednoduchého freeware nástroje. Uvidíte konkrétní IP adresy, výrobce daného zařízení a MAC adresy. Mějte svou lokální síť pod kontrolou.

Advanced IP Scanner je zdarma

Čas od času je dobré vědět, na jaké IP adrese najdu síťovou tiskárnu, připojené PC a podobně. Zároveň se tak můžu podívat, jestli nemám v lokální síti připojeného někoho nežádoucího.

Všechno tohle dokáže zjistit freeware Advanced IP Scanner, který má české rozhraní a používám ho již několik let na všech zařízeních s MS Windows.

Skenování lokální sítě ve Windows

Práce s programem je velice jednoduchá. Ihned při spuštění nastaví celý rozsah lokální IPv4 sítě, takže už jen stačí rozsah potvrdit tlačítkem Skenovat.

Jak je na snímku vidět, v mé lokální síti se v daném okamžiku nachází 5 aktivních zařízení a několik neaktivních zařízení. Pokud mají nastavenou identifikaci v síti, vidím i jejich název, jako je například Vojta-pracovna. Jelikož mám u tohoto počítače nasdílenou USB tiskárnu, vidím také ji.

Dvojklikem na uvedený název/IP adresu položku otevřu. V případě PC to je Průzkumník se sdílenými zařízeními a složkami, v případě tiskárny je to tisková fronta a v případě routeru je to webová stránka s administrací.

Monitoring v reálném čase se nekoná

Jak určitě chápete, takovéto skenování sítě je na požádání. Monitoring v reálném čase se nekoná. Když se nějaké zařízení odpojí po dokončení skenování, v přehledu ho stále uvidím jako aktivní. Musel bych znovu skenovat síť, ale to bych chtěl opravdu hodně od nástroje zdarma.

Shrnutí na závěr a palec nahoru

Advanced IP Scanner si zaslouží mou pochvalu. Instalátor čítá 20 MB a obsahuje také portable verzi, takže se nemusí instalovat. Můžete si ho například nahrát na flashdisk, a následně jednoduše kdekoliv spustit.

Netvrdím, že je to „must have“ nástroj a že nemá konkurenci. To bych lhal. Ale já jsem na něj zvyklý a vyhovuje mi.

Líbí se vám příspěvek? Zanechte komentář pro autora a ostatní

Napsat komentář