Ubuntu Mate je ideální Linux pro běžného uživatele

Jsme zvyklí na Windows a jeho okénka, ale co když chceme udělat změnu? Bojíme se vstoupit do neprobádaných vod a riskovat? Pro běžné uživatele existuje linuxová distribuce Ubuntu Mate, která kombinuje ty nejdůležitější faktory pro …

Jsme zvyklí na Windows a jeho okénka, ale co když chceme udělat změnu? Bojíme se vstoupit do neprobádaných vod a riskovat? Pro běžné uživatele existuje linuxová distribuce Ubuntu Mate, která kombinuje ty nejdůležitější faktory pro hladký a bezproblémový běh PC nebo notebooku.

Linux považuju za nedoceněný OS

Windows není jediným operační systémem pro stolní počítače, i když je pravda, že má téměř monopolní postavení. Alternativou je Linux, který podle statistik W3 Schools paběrkuje s několika málo jednotkami procent, ale dle mého k tomu není důvod.

V posledních letech ze zlepšuje dostupnost vysokorychlostního internetu a spousta běžných činností se přesouvá právě do online prostředí. Typickými příklady jsou Office 365 nebo grafické editory typu Canva, které na spoustu prací postačí. Není potřeba instalovat specializované programy.

Díky tomu se operační systémy stávají ne hlavními nástroji, ale pouze prostředníky vstupu do online prostředí. Kvůli tomu přece nepotřebujeme kupovat operační systém, ale postačí nám zdarma dostupný Linux, který bude pro běžného uživatele naprosto dostačující.

Ubuntu Mate spojuje stabilní základ a tradiční vzhled

Linux „trpí“ roztříštěností svých distribucí. Zatímco Windows je aktuální vždy jen jeden (ostatní dobíhají), druhů a verzí Linuxu existuje mnoho. Vesměs každý si může vytvořit svou vlastní linuxovou distribuci, takže se logicky objevuje otázka: Který Linux bude tím vhodným stabilním?

Já již dlouhodobě sázím na Ubuntu, protože za ním stojí mezinárodní společnost Canonical Ltd, která se o něj stará. Mezi partnery má obrovské společnosti typu NVIDIA, Intel, Dell, HP a mnoho dalších. Ty si nemůžou dovolit používat nějaký nestabilní systém.

Druhým důležitým faktorem je uživatelský vzhled. Jsme zvyklí pracovat s ikony a okénky. Pracují tak skoro všichni, tak proč to měnit? Klasické Ubuntu šlo svojí cestou s rozhraním GNOME, na které je nutné si zvyknout a bohužel, některé běžné funkce zmizely. Například vytvoření vlastního zástupce na plochu je problém.

Já proto vybral Ubuntu Mate, které dle mého ideálně kombinuje stabilitu a podporu systému Ubuntu s uživatelsky přátelským prostředím, které je v češtině a nabízí vše potřebné.

Líbí se vám příspěvek? Zanechte komentář pro autora a ostatní

Napsat komentář